Rzeczowinki policzalne i niepoliczalne.

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne – o co tu chodzi?

W j. angielskim rzeczowniki dzielą się na dwie grupy: policzalne i niepoliczalne.

Które rzeczowniki są policzalne?

Bardzo upraszczając policzalne to takie, które można policzyć (innymi słowy, kupić w sklepie na sztuki). Rzeczowniki policzalne występują w liczbie pojedynczej i mnogiej.

Które rzeczowniki są niepoliczalne?

Przed rzeczownikami niepoliczalnymi NIGDY nie stawiamy przedimka “A/AN”, ponieważ rzeczowniki niepoliczalne nie mają liczby mnogiej!

Nigdy nie powiesz np. two waters,  możesz powiedzieć: two bottles of water.

Do rzeczowników niepoliczalnych należą wszelkie produkty płynne oraz sypkie. Ponadto produkty, które występują w masie np. mięso, czy czekolada, oraz rzeczowniki abstrakcyjne takie jak miłość czy muzyka.

Kilka przykładów rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych:

Rzeczowniki policzalne         Rzeczowniki niepoliczalne
potato,   apple, orange, chocolate, hamburger, banana, tomato, egg, milk, juice, chicken, spaghetti,pizza, sugar, money, hair, water, music, information, flour, chocolate

Sprawdź co pamiętasz rozwiązując quiz.

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.

 

5,436 total views, 27 views today

1 Komentarz

  • na początku faktycznie może to sprawiać problemy, ale można się przyzwyczaić, bo jeśli mamy za cel porozumiewać się w języku angielskim to musimy zacisnąć zęby i „cisnąć” 😉
    w hiszpańskim trudności przychodzą kiedy dochodzimy do czasów przeszłych zwłaszcza preterito indefinido;) z czasem teraźniejszym nie ma takich kłopotów, bo wystarczy pamiętać o końcówkach czasowników.

Dodaj komentarz