Rozmowa wstępna – dlaczego jest ważna?

Kilka faktów o maturze ustnej:

  • Trwa ok. 15 minut. 
  • Składa się z 4 części: (rozmowa wstępna ok. 2 minut; zadanie 1. ok. 4 minut; zadanie 2. ok. 3 minut; zadanie 3. ok. 5 minut) 
  • Sprawdzane są Twoje umiejętności związane z znajomością środków językowych, tworzeniem wypowiedzi, reagowaniem na wypowiedzi, przetwarzaniem wypowiedzi. 
  • Nie jest wcale taka straszna jak się wydaje ;).

Rozmowa wstępna:

Na czym polega rozmowa wstępna:
Egzaminujący zada Ci kilka pytań związanych z Twoim życiem i zainteresowaniami, rodziną. Ma to na celu oswojenie Cię z sytuacją egzaminacyjną i przełamanie lodów. Ta część egzaminu nie jest oceniana, ale warto się do niej przygotować.

Strategia:
Ta część egzaminu nie jest punktowana. Warto się jednak do nie dobrze przygotować i nauczyć się opowiadać o sobie.

Dlaczego?
Ponieważ pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Jak to zrobić? Jak napisałam powyżej te pytania będą dotyczyć Ciebie: Twojego życia i zainteresowań. Możesz więc nauczyć się jak najciekawiej opowiadać o swoich zainteresowaniach, rodzinie, o tym jak spędzasz wolny czas, co robisz jak spotykasz się z przyjaciółmi itd. Jeśłi nie robisz nic ciekawego, ale przynajmniej tak Ci się wydaje to wymyślaj. To co mówisz nie musi być zgodne z prawdą, ważne żebyś mówił ciekawie. Ponadto na podobne pytania możesz trafić w dalszej części egzaminu zatem warto mieć przygotowane argumenty.

 1,080 total views,  3 views today

Dodaj komentarz